YELLOW DOG PROJECT – co oznacza żółta wstążka przypięta do obróżki psa?

YELLOW DOG PROJECT, czyli żółta wstążka / bandanka / kokarda przypięta do obróżki lub smyczy psa to najprościej mówiąc prośba o przestrzeń i zachowanie dystansu. Ta ważna międzynarodowa inicjatywa ma na celu uświadamianie opiekunów czworonogów, że psy tak jak ludzie potrzebują przestrzeni i nie powinno się podchodzić, głaska, czy zaczepiać obcego nam zwierzaka.

Dlaczego nie głaskać obcych psów?

Będąc świadomym opiekunem, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy przypadkowo spotkany pies będzie miał ochotę na kontakt z naszym czworonogiem lub z nami. Nie znamy przeszłość napotkanego psiaka i nie wiemy jakie miał doświadczenia, dlatego, jeśli najdzie nas ochota pogłaskania nieznajomego psa na spacerze, u weterynarza, czy gdziekolwiek indziej weźmy pod uwagę, że pies może być np. trakcie treningu lub podczas terapii behawioralnej, a jeden negatywny incydent może ją zahamować, a nawet cofnąć.

mały piesek w wielkim mieście

Powody noszenia żółtej wstążki 

Powodów noszenia żółtej wstążki może być wiele: agresja, lękliwości, czy choroba. Jednak dla postronnej osoby sama przyczyna powinna być sprawą drugorzędną, najistotniejszy jest fakt, czy uszanujemy prośbę, którą niesie za sobą żółty symbol. Dla mnie, jako opiekuna najważniejsze jest by, dbać o to by mój pies czuł się bezpiecznie i miał poczucie kontroli nad sytuacją, wiedział, że nie będzie zmuszany do kontaktu z obcą osobą. A jeśli wiem, że dana sytuacja jest dla niego stresująca, staram się możliwie szybko z niej wyjść i lepiej zarządzać środowiskiem w przyszłości. Dlatego tak istotne jest byśmy jako opiekunowie zwierząt rozpoznawali sygnały stresu tj. m.in. ziewanie, odwracanie głowy, ziajanie i w porę na nie reagowali.

pies najlepiej czuje się z osobą, którą zna

Nie oceniaj!

Kontakt socjalny jest naturalną psi potrzebą, ale jedynie z osobą, przy której czuje się bezpiecznie i sam decyduje o interakcji. A więc, jeśli nie wiemy, czy pies nie ma problemu z nowymi ludźmi, czy nie jest lękliwy, czy po prostu nie lubi tego typu kontaktu, darujmy sobie nadgorliwe zaprzyjaźnienie się. Tak po prostu czasem jest i nie oceniaj, że pies ma na sobie żółtą wstążkę. Więcej na temat zaczepiania na spacerach z pytaniem ,,czy mogę pogłaskać pieska? pisałam w poprzednim artykule, do którego odsyłam, bo jest niezmiennie aktualny.

 

źródło: https://www.facebook.com/TheYellowDogProject/photos/766542053447408 grafika Lili Chin

Jaka jest rozpoznawalność symbolu żółtej wstążki?

W Polsce żółta wstążka, czy bandanka nie jest jeszcze tak dobrze rozpoznawalnym znakiem, jak za granicą, ale wierzę, że m.in. ten tekst i praca wielu świadomych opiekunów poskutkuje szybkim wzrostem popularności tego rozwiązania i coraz więcej psiarzy będzie je stosować. W niektórych sklepach możemy znaleźć także gotowe produkty: żółte obroże, smycze, zawieszki, które właśnie symbolizują prosty przekaz „Nie dotykaj mnie”. Miejmy nadzieję, że dzięki tym gadżetom coraz więcej ludzi będzie respektowało przestrzeń czworonożnego stworzenia i rozumiało, że kontakt z obcym człowiekiem nie jest dla niego najdoskonalszą formą przyjemności!

 

2 komentarze

  1. AJ

    Ważny i potrzebny artykuł. Ja już byłam świadoma co oznacza ten symbol 🙂

    • To dobrze 🙂 niech inni też się dowiedzą 🙂 Dzięki za komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *