Psi Bufet — książka, o tym jak zdrowo gotować dla psa

Psi bufet – 63 zdrowe i smakowite przepisy dla twojego pupila to nowa, nietuzinkowa pozycja książkowa dla psiarzy. Prawdziwa książka kucharska! Psi Bufet to zbiór przepisów jak zdrowo gotować psu, a także wprowadzenie do tego co je pies i dlaczego tak jest.

Pies potomek wilka

To, że nasz domowy pies pochodzi od wilka wie już każdy, ale jak to pochodzenie wpływa na jego preferencje żywieniowe? Z całą pewnością największe oddziaływanie to to, że pies jest mięsożercą. Świadczy o tym budowa jego żołądka i jelit. Psi żołądek potrafi się mocno rozszerzać i rozciągać dlatego psiaki potrafią zjeść naprawdę sporo „na raz” i łykają pożywienie; podobnie robią wilki, które odżywiają się od polowania do polowania. Choć zęby psa minimalnie — przez dziesiątki tysięcy lat — przystosowały się do jedzenia pokarmów roślinnych to nadal mięso i kości zajmują główne miejsce w diecie psów. Trawienie skrobi to specyfika psów (nie wszystkich ras!) dzięki czemu psy mogą spożywać też węglowodany, a czego wilki zazwyczaj nie robią. Więcej na ten temat przeczytamy w pierwszej części książki Psi Bufet.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez PSIA MATKA ™ (@psiamatkapl)

Rodzaje karmienia psa

Wyróżniamy różne sposoby karmienia psa: od gotowej karmy, po przez dietę surową, na gotowanym jedzeniu kończąc. Pomimo mnogości gotowych karm na rynku, Polacy wciąż chętnie gotują dla swoich psów. Czy robią to poprawnie? O tym można przeczytać w książce. Autorzy książki nie narzucają żadnego sposobu karmienia, jednak pozycja ta głównie pomaga w samodzielnym przygotowaniu posiłków, gotowaniu i zdrowym bilansowaniu diety. Daje pomysły na nowe potrawy dla pupili.

Składniki potrzebne do przyrządzenia gęsi w buraczkach.

Wydanie

Książka jest pięknie wydana, opasła, okraszona licznymi zdjęciami — czyta się ją z przyjemnością! Dla estetów, a także osób, którzy lubią kulinarne przygody i mają psa, może to być idealna propozycja na prezent. Książka podzielona jest na dwie części: pierwsza to wprowadzenie do żywienia psa, a druga 63 przepisy. W drugiej części ułatwieniem do poruszania się są ikonografie jak np. bez dodatku zbóż, danie wysokokaloryczne, niskokaloryczne, mięso z kaczki, danie bezmięsne.

Piękne i smaczne zdjęcia zachęcają do wypróbowania przepisów

Przepisy

Przepisy inspirują i zachęcają do samodzielnego przygotowania posiłków. Na pierwszy rzut wypróbowałam boeuf strogonow mając pewne zastrzeżenia czy pies może na pewno jeść paprykę. Otóż może, ale jej słodką odmianę, w odpowiednich proporcjach. Nad poprawnością receptur czuwa jedna z autorek książki Olga Lasek — psia dietetyczka. Wszystkie przepisy mają podane ilości składników, a także podziałkę, jaka porcja pożywienia odpowiednia jest dla wagi naszego psa. Z ciekawostek, wszystkie przepisy dostępne w książce, jeśli tylko je inaczej doprawimy, do naszego ludzkiego smaku możemy zjadać i my. W książce znajdziemy: główne potrawy (psiestrawy), przekąski (psikąski) i desery (psiecjały).

Gęś z buraczkami – przepis z książki PSI BUFET

Na zakończenie

Tematy żywieniowe wsród opiekunów psów zaraz obok tych wychowawczych, to te, które budzą najwięcej emocji — każdy bowiem stara się swojego psa żywić najlepiej jak potrafi. Książka „Psi Bufet” jednak jak muzyka łagodzi obyczaje, z przyjemnością będę z niej korzystać i postawię w Noasiowej biblioteczce. A Wy gotujcie swoim psiakom? Skąd czerpiecie inspiracje? 🙂

„PSI BUFET – 63 zdrowe i smakowite przepisy dla twojego pupila” Olga Lasek, Aleksandra Więcławska, Piotr Wawrysiuk Wydawnictwo: Znak Litera Nova premiera: 27.10.2021; opr. twarda, format: 205×250, 176 stron

 

 

Jeden Komentarz

  1. Ale smacznie wyglądają te posiłki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *