Fotografia psów – młode talenty

Zuzę poznałam przy okazji robienia castingu na psią modelkę do jeden z naszych kolekcji. Zamieściła zdjęcie Easy swojej przepięknej kundelki, którą wybrałam. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że zajmuje się fotografia psów. Ale jak to w świecie fejsbukowym bywa podejrzałam jej profil i zdjęcia tak mi się spodobały, że poprosiłam ją o wykonanie sesji portretowej dla Noaśka. Zamarzyło mi się takie zdjęcie z piórkiem, a po za tym która psia matka nie chce mieć ładnych zdjęć swojego psiaka 😉 

Zaskoczyło mnie to, że będąc bardzo młodą osobą robi tak świetne zdjęcia. Zawsze myślałam, że dobry fotograf potrzebuje lat świetlnych praktyki 🙂 Ja sama mam dwie lewe ręce do zrobienia zdjęć i nigdy specjalnie fotografowanie mi nie wychodziło. Na szczęście są takie osoby jak Zuza, które przepięknie oddają to co sobie zamarzę gdy trzeba zaprezentować Psiomatkowe produkty.

Poprosiłam Zuzę o odpowiedź na kilka pytań skąd wzięła się jej pasja i jak się to wszystko zaczęło. Bardzo inspirują mnie młode osoby, które z odwagą i sukcesami realizują swoje pasje. Przeczytajcie – może i Wam się udzieli 🙂

1. Co było pierwsze w Twoim życiu psy czy fotografia?

W moim życiu pierwsze były psy. Na początku aparat był mi potrzebny głównie dlatego, że prowadziłam fanpage, więc potrzebowałam w miarę dobrej jakości zdjęć mojej Jessie, nie byłam wtedy głębiej zainteresowania fotografią i nie wiązałam z tym żadnej przyszłości – po prostu pstrykałam przypadkowe fotki mojemu psu, po czym wrzucałam je do internetu, jednak szybko zaczęłam zauważać mankamenty w tych zdjęciach, nie wychodziły tak, jakbym chciała, nie wyglądały tak, jak zdjęcia które podziwiałam w internecie, chciałam to oczywiście zmienić i zacząć tworzyć coś, co przykuje uwagę odbiorcy.

2. Czy jesteś samoukiem, czy szkoliłaś się pod okiem kogoś?

Nigdy nie uczestniczyłam w żadnych warsztatach czy kursach fotograficznych. Czytywałam jedynie blogi by rozwiać ewentualne wątpliwości, poznać podstawowe zasady oraz nauczyć się wykorzystywać swój sprzęt w pełni. Moje prace są w dużej mierze efektem prób i błędów, tak wypracowałam też swój styl obróbki. Jestem raczej osobą, która woli dojść do czegoś sama, kombinować na różne sposoby, nawet jeśli miałoby to zająć większą ilość czasu.

To nie piórka lecz serduszka ale i tak magiczne 🙂

3. Jakim aparatem robisz zdjęcia?

Obecnie robię zdjęcia Canonem 5DmkII, czasami wracam do mojego poprzedniego aparatu, który służy mi teraz do nagrywania filmików – Canona 600D. Do tego korzystam z 3 obiektywów:
Canon 85 mm 1.8 – nim wykonuję większość zdjęć, idealny do portretów
Canon 16-35 2.8 L – lubię z niego korzystać przy nietypowych ujęciach, jak np. zdjęcie skaczącego psa od dołu 🙂
Canon 70-200 2.8 L – całkiem nowy w moim małym zbiorze, używam go do dynamicznych ujęć podczas zawodów dogfrisbee

4. Czy pies jest trudnym modelem do robienia zdjęć?

Na sesjach spotykam się z różnymi psami – tymi wzorowo wyszkolonymi, potrafiącymi milion sztuczek, które zrobią wszystko co zechcę, jak i psami, które nie znają żadnych komend czy mają problem usiedzieć chwilę w miejscu. Jednak nawet w tym drugim przypadku wystarczy odrobina cierpliwości i zaangażowania, by zrobić naprawdę ciekawe ujęcia.

Czy to pies czy to samolot ? 🙂

5. Co jest dla Ciebie inspiracją przy fotografowaniu?

Największą inspiracją dla mnie są oczywiście psy oraz ich własne koncepcje na zdjęcia. Czasami chwila obserwacji zwierzęcia daje mi ogromne natchnienie i głowę pełną pomysłów na ujęcia. Ponadto czerpię inspiracje podziwiając prace zagranicznych fotografów.

6. Czy masz jakiś twórców, których prace lubisz?

Bardzo lubię prace Dany Thimel (Lichtphotographie), Kjary Kocbek, Cyntii Zygmuntowicz, cudne zdjęcia robi również Kristýna Kvapilová 🙂

fot. Zuzanna Rukowska

7. Co byś mogła poradzić osobom, które chciałby robić ładne zdjęcia, ale nie wiedzą od czego zacząć?

Na pewno warto byłoby poznać tajniki fotografii i podstawowe zasady, jednak najważniejsza jest praktyka, dużo praktyki, realizowanie własnych wizji, bez tego ani rusz. Nie bać się próbować odtworzyć swoich pomysłów, świadomie łamać zasad, czerpać inspiracji. Chwilę się zastanowić, zanim się pstryknie fotkę, żeby nie była dziełem przypadku, tylko celowym działaniem.

8. Co lubisz robić w wolnym czasie (po za fotografowaniem 🙂

Standardowo, jak większość nastolatków, cenię sobie czas spędzony ze znajomymi. Poza tym trenuję ze swoim psem Dogfrisbee, treningi oraz starty z Easy sprawiają mi ogromną przyjemność i satysfakcję. A jeśli mam większą ilość czasu, co niestety rzadko się zdarza w roku szkolnym, to z chęcią sięgam po kredki i rysuję, jakby trudno było się domyśleć – psy 😉

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

..:: mysterious Lilou 🌿::..

Post udostępniony przez @ zuzannarutkowska_photography

9. Czy masz jakieś marzenia albo plany związane z fotografowaniem, jakiś typ zdjęcie, wymarzony plener który bardzo chciałabyś zrobić?

Zdecydowanie marzą mi się podróże, podczas których mogłabym fotografować psy w pięknych miejscach na świecie, uwielbiam oglądać niesamowite krajobrazy, a takie ujęcia z czworonogami to byłoby coś! Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się w jakimś stopniu zrealizować to marzenie.

 

Zuzanna Rutkowska

Licealistka, prywatnie opiekunka dwóch suczek: Jessie – chihuahua oraz Easy uroczej kundelki. Jessie jest wykwalifikowaną psią modelką, a Easy sportowcem ostatnio zajęła 2 miejsce w 7up – zawody  Dog games fall (dogfrisbee). Stacjonuje pod Warszawą. Profil Zuzy KLIK 

3 komentarze

  1. Miło się to czyta, w pewnym sensie inspiruje do wykonania ciekawych zdjęć. Pozdrawiam.

  2. Świetne zdjęcia. Ludzie mają talent!

  3. Wspaniałe zdjęcia! Zwierzęta to bardzo wymagający i energiczni modele, więc naprawdę trudno zrobić im dobre zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *