Senior Shiba Inu

Wiek, w którym pies staje się psim seniorem jest umowny. Zależy to od rasy albo wagi psa. Natomiast można powiedzieć, że w przypadku Shiba Inu (średnia waga ok 10-11 kg) wiek 10 lat to już wiek dla psa seniora. Noasiek urodzony w 2013 roku, w 2023 będzie obchodził 10 urodzin! Co się zmieniło przez ten czas? Zapraszam do wpisu

Czytaj więcej

Psia komunikacja – część 2

Psia komunikacja, czyli co każdy przewodnik czworonoga powinien wiedzieć  – cz. 2.

W ostatnim blogpoście o komunikacji z psem, pisałam o tym, co robić by Twój pies czuł się rozumiany i wspierany, możesz przeczytać go tutaj. A tymczasem zapraszam na drugą część.

Czytaj więcej

Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Niektóre psiaki wejdą do auta i od razu bez stresu będą gotowe na pierwszą przejażdżkę, ale będą też takie, które samochód będą postrzegać jako straszną, głośną metalową puszkę, w której dodatkowo mają nudności i trudno utrzymać równowagę. Jeśli akurat Twój pies ma właśnie takie skojarzenia z podróżami, to czytaj dalej.

Czytaj więcej

YELLOW DOG PROJECT – co oznacza żółta wstążka przypięta do obróżki psa?

YELLOW DOG PROJECT, czyli żółta wstążka / bandanka / kokarda przypięta do obróżki lub smyczy psa to najprościej mówiąc prośba o przestrzeń i zachowanie dystansu. Ta ważna międzynarodowa inicjatywa ma na celu uświadamianie opiekunów czworonogów, że psy tak jak ludzie potrzebują przestrzeni i nie powinno się podchodzić, głaska, czy zaczepiać obcego nam zwierzaka.

Czytaj więcej

Ile powinny spać psy i dlaczego tak długo?

Czy wiesz, że psy powinny spać od 12 do nawet 16 godzin dziennie?* To znacznie więcej niż ludzie i mimo, że czworonogi zazwyczaj dobrze dostosowują się do rutyny dnia swojej rodziny, to zdarza się, że warunki, które im stworzyliśmy nie pozwalają na relaks i regenerujący sen.

Często mówi się, że psy mają za mało aktywności w ciągu dnia, rzadziej jednak zastanawiamy się, czy mają odpowiednie miejsce do odpoczynku, dostosowane do tego, co nasz czworonożny przyjaciel lubi. Piszę tu nie tylko o wielkości i miękkości materaca, ale również, w jakim miejscu legowisko jest ustawione. Aranżując przestrzeń dla psa, pamiętajcie, by skupić się na jego preferencjach – m.in. czy woli się schować i spać w oddalonej od codziennego hałasu miejscu, czy np. jak psy pasterskie, lubi mieć wszystko na oku. 

Jakie są konsekwencje niewyspania się u psa?

Zdarza się, że w dłuższej perspektywie czasu zbyt krótki lub jakościowo wątpliwy sen jest przyczyną wielu problemów behawioralnych  — począwszy od nadaktywności, niskiego progu frustracji i obniżenia nastroju po zaburzenia depresyjne, czy lękowe. Z pozoru tak prosta rzecz, jak wybór posłania może znacząco wpływać na stan psychofizyczny naszego przyjaciela. Ponadto, jeśli trenujesz ze swoim psem, to regenerujący sen pozwoli mu na lepsze zapamiętanie nowych umiejętności i poprawi jego zdolności zapamiętywania. Niewyspany pies nie będzie mógł skupić się podczas sesji treningowej, a jego motywacja również będzie znacznie obniżona. 

O czym warto pamiętać, by zadbać o higienę snu psa?

Po pierwsze sprawdźmy, czy posłanie jest wystarczająco duże, źle dobrana leżanka może powodować m.in. ból kręgosłupa, stawów i wzmożone napięcie mięśniowe. Jeśli korzystacie z klatki kennelowej możecie przykryć ją kocykiem, by stworzyć norkę, w której pies spokojnie może odciąć się od bodźców i domowych hałasów. Unikajmy też kładzenia posłania dla psa w miejscach przechodnich takich jak korytarz, czy przy drzwiach wejściowych. Nie podchodź do psa i nie wołaj go, gdy ten drzemie. Ta zasada wydaje mi się oczywista, ale na wszelki wypadek przypomnę. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli macie w domu młodsze dzieci!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PSIA MATKA ™ (@psiamatkapl)

Sen w sytuacjach specjalnych

W sytuacji, gdy jedziecie na wakacje lub nawet tylko na weekend weźcie ze sobą posłanie psa, lub chociaż jego kocyk, by poczuł się nowej przestrzeni bezpiecznie i nie miał potrzeby cały czas być w trybie czuwania. Jeśli wiesz, że Twój pies często jest rozemocjonowany przez co, nie może się położyć i zasnąć dobrym rozwiązaniem są wszelkiego typu gryzaki (najlepiej te naturalne) lub zabawki do wylizywania. Takie zajęcie pozwoli mu się wyciszyć i zasnąć. Zwracajmy jednak uwagę czy szczególnie zabawka napełniona jedzeniem jest dostosowana do psa i nie frustruje go czy pobudza jeszcze bardziej.

Na zakończenie „Sleep well dreams come true”

Psy stresują się wieloma rzeczami – zgiełkiem ulicy, wystrzałami, gośćmi, czy jak jesteś dłużej poza domem, dlatego warto zaaranżować mu jego miejsce tak, by jak najbardziej lubił w nim przebywać i mógł się bez żadnych przeszkód zrelaksować. Podpowiem jeszcze byście stale obserwowali Wasze psy, kiedy i gdzie najlepiej im się odpoczywa – wraz ze zmianą pory roku, wiekiem psa, czy np. nowym członkiem rodziny jego preferencje mogą się zmieniać i warto na nie reagować.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PSIA MATKA ™ (@psiamatkapl)

*Szczeniaczki i Seniorzy mogą przesypiać nawet do 18 h. na dobę

Czytaj więcej

Kooperacyjny trening medyczny i pielęgnacyjny

Kooperacyjny trening medyczny lub pielęgnacyjny* to w założeniu metoda do pracy z psem, dająca nam możliwość wypracowania niewerbalnego dialogu i otrzymania zgody na czynności, które bez wcześniejszych ćwiczeń mogłyby wywołać w naszym czworonogach strach, stres, czy frustrację. 

Czytaj więcej